Karta debetowa a kredyt gotówkowy

  • Posted on: 23 January 2018
  • By: admijn

Wielu ludzi nie do końca poprawnie używa nazewnictwa odnośnie kart, które uzyskujemy od banku. Istniej bowiem karta kredytowa, oraz karta debetowa. Czym różnią się one od kredytu gotówkowego?

Różnice między kartami a kredytem gotówkowym

Karta debetowa, to nic innego jak ta, za pomocą której wykorzystujemy środki uzbierane przez nas na naszym koncie, to nią płacimy za nasze zakupy, czy też za jej pomocą wybieramy pieniądze z bankomatu. Drugim rodzajem kart, jest właśnie kredytowa. Jest to karta, za pomocą której jak sama nazwa wskazuje bank udziela nam kredytu. Przed jej wydaniem, jak w przypadku każdego kredytu musi sprawdzić naszą zdolność kredytową, aby określić czy jesteśmy w stanie spłacać zadłużenie na karcie, oraz w jakiej wysokości. Jest to forma kredytu gotówkowego, w przypadku którego dysponujemy pieniędzmi banku. Oczywistym jest, że kiedyś takie zadłużenie trzeba będzie spłacić. Zazwyczaj banki wysyłają miesięczny wyciąg z kwotą zadłużenia. Klasyczny kredyt gotówkowy jest zazwyczaj wysyłany w jednej racie na wskazane konto. Karta kredytowa jest jednak odmianą kredytu gotówkowego, ale w mniejszej skali i bez wskazania konkretnego celu, na który przeznaczony jest kredyt, kredytomania udzielić Ci cennych wskazówek jak wybrać taki kredyt.

Zalety karty kredytowej

Plusem tej formy kredytu jest to, iż możemy korzystać z niego w naprawdę trudnej sytuacji, a często też na spłatę zadłużenia mamy nawet dwa miesiące. Kwota do jakiej możesz się zadłużyć za pomocą karty kredytowej ustalana jest na samym początku w momencie wnioskowania o nią. Suma ta jest oparta przede wszystkim na naszej zdolności kredytowej, która nie jest zależna tylko od naszych przychodów, ale także od innych zobowiązań, od naszego miesięcznego kosztu utrzymania itp. Forma kredytu gotówkowego, jaką jest karta kredytowa jest na pewno bardzo łatwa i bardziej osiągalna dla wielu kredytobiorców, niż inne formy kredytu. Na plus przemawia także fakt, iż miesięcznie pożyczamy tylko tyle ile potrzebujemy tak naprawdę, jeżeli mamy lepszy miesiąc to nie musimy wcale korzystać z pieniędzy, które mimo wszystko pożycza nam bank. Często jednak, mimo nie korzystania z dostępnych środków trzeba będzie zapłacić za samą możliwość ich wykorzystania, czyli za prowadzenie tej właśnie karty kredytowej.

Należy jednak zachować pewną ostrożność, ponieważ posiadanie takich "łatwych" pieniędzy często bywa zgubne i wydajemy więcej niż jesteśmy w stanie później oddać, co powoduje że wpadamy w długi. Jak każdą decyzję kredytową, także tę należy dokładnie przemyśleć, jeżeli mamy możliwość uzyskania karty kredytowej, bez opłat jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie, ponieważ nie musimy każdorazowo udawać się do banku, tylko rezerwowe środki mamy w jakiś sposób na wyciągnięcie ręki. Jednak mimo, że wydajemy pieniądze banku, to oddać musimy swoje, jeżeli nie jest to koniecznością, to starajmy się ostrożnie podchodzić do tego typu możliwości.