Rodzaje kredytu samochodowego

  • Posted on: 29 March 2021
  • By: admijn

Kredyt samochodowy to nie do końca jednolite zobowiązanie, ale zróżnicowane głównie pod kątem spłaty. Zadłużenie możesz spłacać klasycznie, czyli w ratach rozłożonych na kolejne miesiące, w formie podzielonej zgodnie z preferencjami kredytobiorcy, czy na bazie raty balonowej. Jakie rozwiązanie opłaca się najbardziej i czym się charakteryzuje?

Krótka charakterystyka kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy zaciągasz zawsze na konkretny cel, czyli zakup pojazdu, ale niekoniecznie auta. Kredyty samochodowe to kategoria szersza powiązana nawet z inwestycją w jacht, maszyny rolnicze, quady i skutery. Co do zasady kredyt samochodowy dotyczy nowych i używanych modeli, co daje szansę na idealną optymalizację zakupu pod budżet. W kredycie samochodowym nie musisz martwić się specjalnie o zabezpieczenia. Samochód to naturalne zabezpieczenie umowy. Z tego wynika, że takie zobowiązanie weźmiesz na znacznie wyższe kwoty w porównaniu do klasycznej pożyczki gotówkowej.

Kwestia rozłożenia rat

Rata balonowa, a może klasyczna kapitałowo-odsetkowa?

Raty kapitałowo-odsetkowe to nie do końca dobre rozwiązanie przy kredycie samochodowym, ponieważ nie daje takiego komfortu spłaty w porównaniu do raty balonowej. Wymieniona rata balonowa umożliwia praktycznie rolowanie kredytu samochodowego i w wielu przypadkach stanowi wkład własny do kolejnej umowy. W ten sposób nie tylko korzystasz z samochodu przez cały okres kredytowania, ale możesz „wskoczyć” do kolejnej generacji bez ponoszenia specjalnych kosztów. Rolowanie kredytu samochodowego to dość popularna praktyka łączona z preferencyjnym skupem u dealera. Balonowe raty obowiązują krócej, natomiast klasyczne dłużej, więc to kolejna podpowiedź przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy.

Generowanie sprzedaży na rynku motoryzacyjnym kluczowe dla dealerów

Kredyt samochodowy pozyskany bezpośrednio przy zakupie pojazdu to dobre rozwiązanie ograniczające problemy z płynnością. Wkład własny w niektórych przypadkach wynosi nawet 0 złotych (standardowo około 10%), a większość marek motoryzacyjnych chce po prostu wygenerować sprzedaż.